piątek, czerwca 29, 2018

Miody HUZAR w roli głównej


Miód to naturalne złoto, które towarzyszy człowiekowi od wieków. Ma on mnóstwo zastosowań. Używany jest nie tylko jako produkt spożywczy ale i leczniczy, a w ostatnim czasie często możemy go spotkać w składzie wielu kosmetyków. Spożywanie produktów, które pochodzą z ula nazywane jest apiterapią. Nazwa ta wywodzi się od słów apis-pszczoła oraz therapia-leczenie. Czy wiedzieliście, że miód to niejedyny produkt pochodzenia pszczelego?? Otóż wymienić możemy dodatkowo pyłek pszczeli, mleczko pszczele, wosk, jad pszczeli, propolis i pierzga.
W naszym domu nie może zabraknąć przede wszystkim miodu i nie mam tu na myśli tylko porę jesienno-zimową. Miód używamy do rożnych potraw i napoi. Od 2 lat mąż przygotowuje dla nas propolis z kitu pszczelego. Jak się okazało jest to cudowny lek na wiele przypadłości. Wystarczy wymieszać odmierzyć odpowiednią ilość kitu i czystego alkoholu. Mąż wyleczył refleks żołądka, a posmarowane rany szybciej się goiły. Mój suchy zębodół także odkażałam propolisem, który dodatkowo uśmierzał ból.    


Od roku w naszym domu gości miód marki HUZAR . Jest to rodzinna firma z 20 letnim stażem. W ofercie znajdują się produkty z Polski i ze świata, które pochodzą z najbardziej ekologicznych rejonów. Co lubię w tej marce?? Różnorodność smaków i produktów. Znajdziemy tam nie tylko miody ale i miody pitne oraz syropy słodzące. Wciąż przybywa nowych produktów, które zachwycają kubki smakowe. Dodatkowo niektóre miodki są w pojemniczkach o różnej objętości, tak aby zadowolić potrzeby każdego klienta. 
W Polsce wyróżnia się 3 typy miodu: nektarowy, spadziowy oraz nektarowo-spadziowy. Nazwy poszczególnych smaków pochodzą od roślin, z których nektaru powstały.


Miody wielokwiatowe


Miody wielokwiatowe powstają z nektaru różnych roślin. Mam tu na myśli zarówno kwiaty dzikie jak i uprawne. Produkt ten ma zróżnicowaną barwę, smak oraz zapach. Zazwyczaj występuje w kolorze od jasnożółtej do herbacianej. Idealnie spisują się podczas wyczerpania fizycznego i psychicznego. Ukaja nerwy, a także wspomaga walkę z depresją. Polecany jest przy chorobach serca oraz naczyń krwionośnych. Miód ten dodatkowo reguluję pracę układu pokarmowego. Dzięki pysznemu smakowi stosowany jest w kuchni jako dodatek do wielu potraw. 


Muffinki z miodem i bakaliami

Składniki:

* 100 g cukru
* 5-6 łyżek miodu
* 250 g mąki pszennej
* 100 ml mleka
* 125 ml oleju
* jajko
* 100 g jogurtu naturalnego 
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
* 1 łyżeczka sody
* pokrojone orzechy włoskie
* rodzynki

Połączyć ze sobą wszystkie sypkie składniki. W osobnej misce wymieszać pozostałe, mokre produkty. Suche i mokre składniki łączymy razem dodając 5-6 łyżek miodu. Na końcu dodajemy orzechy i rodzynki delikatnie mieszając.
Ciasto wlewamy do foremek, uzupełniając je do 3/4 wysokości. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180 stopni przez 20-25 minut. Jeszcze ciepły wierzch smarujemy miodem i posypujemy posiekanymi orzechami.


Nowością, która skradła serca i podbiła kubki smakowe moich dzieci jest Miód Wielokwiatowy Kremowy. Powstało on w procesie "kremowania", czyli intensywnemu mieszaniu miodu podczas jego krystalizacji. Nie musimy się obawiać o jego właściwości odżywcze, ponieważ nie traci ich. Dzięki procesowi "kremowania" otrzymujemy zaskakujący smak i konsystencie. Miód ten idealnie nadaje się do smarowania pieczywa oraz naleśników. 

Miodziki Wielokwiatowe składają się nie tylko z węglowodanów ale i z witamin takich jak A, B1, B2, B6, B12 oraz mikro i makroelementów (żelaza, magnezu, potasu, wapnia i fosforu). 



Muffinki z truskawkami i miodową kruszonką 

Składniki na muffinki:

* 2 szklanki mąki przennej
* 3/4 szklanki cukru pudru
* 2 jajka
* 1 szklanka mleka
* 1/2 szklanki oleju
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 1/3 łyżeczki sody
*truskawki

Składniki na kruszonkę:

* 1/4 zimnego masła
* 2 łyżeczki miodu
* 4 łyżki mąki pszennej
* 4 łyżki cukru

Kruszonkę wyrabiamy z podanych składników. Ciasto wkładamy do zamrażalnika aby stwardniało.

Wszystkie sypie składniki na muffinki łączymy w misce. W drugim naczyniu łączymy składniki płynne. Do sypkich składników dodajemy płynne delikatnie mieszając łyżką lub mikserem na najniższych obrotach. Napełniamy foremki do 2/3 wysokości, a na wierzchu układamy pokrojone w ćwiartki truskawki. Ciasto na kruszonkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach i posypać truskawki.
Piec w nagrzanym piekarniku, w 180 stopniach przez około 25-30 minut.


Miód Lipowy


Miód lipowy ma bardzo charakterystyczny zapach. Nie sposób go pomylić z innym bowiem ma silny aromat kwiatu lipy. Może mieć on barwę od prawie białej do bursztynowej z zielonkawym odcieniem. Jest on słodki, lekko pikantny z gorzkawym posmakiem. Spożywanie tego miodu wspomaga organizm w walce z infekcjami. Polecany jest głównie podczas grypy i przeziębienia. Posiada on także działania napotne, przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe. Łagodzi obiawy bezsenności i nerwicy. Miód lipowy ceniony jest szczególnie przez cukrzyków. 

U nas wykorzystywany jest dosłownie do wszystkiego. Ostatnio zagościł w orzechowcu.

Orzechowiec

Składniki na ciasto:

* 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej 
* 3/4 szklanki cukru
* 200 g margaryny
* 3 łyżki miodu
* 2 łyżki mleka
* 2 jajka
* 1 łyżeczka sody

Składniki na masę:

* 6 łyżek cukru 
* 1 opakowanie cukru waniliowego
* 4 szklanki mleka 
* 2 czubate łyżki mąki pszennej 
* 4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej 
* 250 g margaryny 

Orzechy w miodzie:

* 160 g margaryny 
* 4 łyżki miodu
* 350 g posiekanych orzechów włoskich
* 1/2 szklanki cukru 

* puszka gotowej masy krówkowej

Wszystkie składniki na ciasto połączyć, zagnieść i podzielić na 3 równe części. Dwa placki przełożyć do wyłożonych papierem do pieczenia blaszek. Rozwałkować równomiernie i nakłuć widelcem. Piec każdą po 15 minut w tem. 180 stopni.

W międzyczasie przygotowujemy orzechy w miodzie. Wszystkie składniki zagotować i mieszać, aż masa zacznie gęstnieć. Dodajemy łyżkę zimnej wody i lekko ucieramy.
Trzecią część ciasta wyłożyć na formę w ten sam sposób co 2 wcześniejsze. Na surowe ciasto rozprowadzić orzechy w miodzie. Piec około 20 minut w 180 stopniach. 

Na pierwszy placek wykładamy lekko podgrzaną masę korówkową. Przykryć drugim plackiem a na wierz rozsmarować masę budyniową. Przykryć plackiem z orzechami


Miody Spadziowe ze spadzi liściastej


Miody spadziowe są unikalne bowiem w Polsce występuje bardzo rzadko. Pozyskiwane są w odmienny sposób niż miody nektarowe. Ma on delikatnie słodki smak z żywicznym posmakiem. Jak widać na zdjęciu, kolor brunatny lekko zielonakwo-herbaciany. Jest to miód moczopędny oraz przeciwzapalny. Polecany jest przy dolegliwościach układu moczowego, wątroby i dróg żółciowych. Reguluje przemianę materii oraz obniża szkodliwe działania używek takich jak kawa, herbata, alkohol czy tytoń.

Miód Pomarańczowy
Miód Hiszpański


Miód Pomarańczowy stał się u nas obowiązkowym dodatkiem do koktajli, deserów oraz wypieków. Ma on bardzo przyjemny smak i aromat kwiatów oraz cytrusa. Kolor jasnożółty, niekiedy słomiany. Powstaje on z nektaru kwiatów pomarańczy w słonecznej Hiszpanii. Miód działa relaksująco i uspokajająco. Wspomaga procesy trawienne, a spożywany przed snem ułatwia zasypianie. 

Truskawkowe Szaleństwo 

Składniki:

* 800 g truskawek
* 3 galaretki truskawkowe
* śnieżka w proszku
* budyń śmietankowy z cukrem
* mleko
* woda
* 1/3 kostki margaryny w temperaturze pokojowej
*płatki kukurydziane
* miód

-Ptasie mleczko: Jedną galaretkę rozpuszczamy w 200 ml wody. Pozostawiamy do wystudzenia. W wysokiej misce ubijamy śnieżkę w 100 ml mleka. Dodajemy lekko tężejącą galaretkę i mieszamy mikserem na najniższych obrotach do połączenia się śnieżki z galaretką. Tak przygotowaną masę rozlewamy na spód szklanek/pucharków i odkładamy do lodówki.

-Mus truskawkowy: Truskawki blenderujemy na jednolitą masę. Wlewamy do rondelka i zagotowujemy wsypując galaretki. Dosładzamy do smaku.  Gdy mus ostygnie wlewamy do salaterek na ptasie mleczko. (Możemy wrzucić kilka truskawek)

Budyń gotujemy według instrukcji na opakowaniu zmniejszając ilość mleka o 1/3 i cukru. Studzimy. Masło ucieramy dodając powoli budyń. Po uzyskaniu masy wykładamy na mus truskawkowy. Posypujemy płatkami kukurydzianymi i polewamy miodem  


Miodowe muffinki z poziomkami 

Składniki na muffinki:

* 2 szklanki mąki pszennej
* 1/2 szklanki cukru
* 2 łyżki miodu
* 1 jajko
* 250 ml mleka
* 90 g stopionego masła
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 1/2 łyżeczki sody
* poziomki

Składniki na kruszonkę:

* 3/4 szklanki mąki
* 1/3 kostki masła
* 4 łyżki cukru pudru

Wszystkie składniki na kruszonkę zagniatamy i wkładamy do zamrażarki aby ciasto stwardniało.

Składniki suche mieszamy w misce. W osobnym naczyniu łączymy mokre produkty. Łączymy teraz wszystko razem mieszając delikatnie łyżką. Tak powstałym ciastem napełniamy foremki do 3/4 wysokości. Na wierzch rozsypujemy poziomki i zcieramy kruszonkę. 
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 20 minut.


Zarówno pszczoły jaki i firma HUZAR odwalają kawał dobrej roboty. Miody są pyszne, w przystępnej cenie i dostępne w wielu sklepach. 
Zapraszam na stronę internetową HUZAR TUTAJ, oraz na FB TUTAJ.





6 komentarzy:

  1. Kurcze ale tu ciekawe rzeczy piszesz.Ie wiedziałam o kicie pszczelim i wogole jestem zaskoczona tym postem.Rewelacja.Miód i u nas używamy ale .....teraz zdecydowanie wiecej będę go używać

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę zapisać te przepisy bo w sumie nie potrafię piec nic poza chlebami, niepieczonym sernikiem i muffinkami. Miód dostaję od zaprzyjaźnionego pszczelarza

    OdpowiedzUsuń
  3. Potwierdzam,ze miody sa pyszne i znikaja u nas byskawicznie 😁 Dziekuje jeszcze raz firmie Huzar za mozliwosc sprobowania miodku wielokwiatowego, lipowego oraz spadziowego.Ciekawa jestem smaku tego pomaranczowego..Dzieki za swietne przepisy,z ktorych na pewno skorzystam

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny wpis ,Miód bardzo lubię. Marki Huzar jeszcze nie miałam. Dziękuję za pyszne przepisy 😋

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja oszalałam na punkcie kawy z miodem gryczanym. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwiebiam miody.Super przepisy.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Mama do potęgi 3 , Blogger